Kraanwater blijft veilig

14
jan
2025

UPDATE 15 april 2025

De Watergroep laat weten dat er 4 mogelijke oorzaken zijn voor de verhoogde concentraties 1,2,4-triazool:

  1. Gewasbeschermingsmiddelen (fungiciden)

  2. Lozingen gezuiverd afvalwater van rioolwaterzuiveringsinstallatie en bedrijven

  3. Toevoegmiddel in kunstmest (en drijfmest)

  4. Farmaceutische toepassingen: afbraakproduct van geneesmiddelen voor mensen en dieren.

Vooral de eerste 2 zijn voor onze regio (het onttrekkingsgebied De Blankaart) van toepassing. Er worden regelmatig schepstalen genomen om de situatie verder op te volgen en om te kijken of de verhoogde waarden seizoensafhankelijk zijn.

Er werden intussen verschillende preventieve en mitigerende maatregelen goedgekeurd om dit probleem verder aan te pakken.

Meer lezen


De Watergroep laat weten dat ons kraanwater nog steeds geschikt is om te gebruiken en te drinken. De nieuwe norm voor 1,2,4-triazool ligt nog steeds ruim onder de voorzorgswaarde. De gemeten concentraties vormen geen risico voor de gezondheid.

Het kraanwater in onze gemeente komt volledig van water geproduceerd in de waterproductiecentra De Blankaart (Diksmuide).

Dat kraanwater is nog steeds geschikt om te gebruiken en te drinken. De nieuwe norm ligt tijdelijk op 1 microgram 1,2,4-triazool per liter en dat is nog steeds ruim onder de voorzorgswaarde van 4,5 microgram per liter, de norm die VITO (Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek) in januari 2024 bepaalde. Daarnaast ligt de tijdelijke norm ruim onder de ‘gezondheidskundige toetsingswaarde’ van 138 microgram per liter die het Departement Zorg in januari 2024 bepaalde. Departement Zorg geeft ook aan dat de gemeten concentraties geen risico vormen voor de gezondheid. De maximale concentraties die we tot nu toe gemeten hebben, bedroegen 0,49 microgram/liter in De Blankaart.

Hier kan je de waarden voor jouw drinkwater terugvinden.

Meer lezen